Zonky – investoři se snaží vydělat. Daří se jim to?

Zonky je nová finanční platforma, která se snaží nalézt své uplatnění na českém trhu. Projekt Zonky je registrován u ČNB a jejím stoprocentním vlastníkem je společnost Home Credit. Služba Zonky umožňuje lidem, aby si půjčovali navzájem mezi sebou, bez banky, ovšem s úrokem konkurujícím bankovním domům. Zonky mají především pomoci lidem, kteří se svojí žádostí o úvěr v bance neuspěli, přestože jsou solventní, avšak pro banku patří mezi klienty s nízkou bonitou (např. lidé pracující v zahraničí). Existuje několik důvodů, proč si jít raději pro půjčku na Zonky a ne do banky. V prvé řadě si můžete půjčit na co chcete, napíšete příběh, k čemu mají půjčené peníze sloužit a investoři se vám složí na půjčku. Z ní zaplatíte jen poplatek 2% z půjčené částky. Celé sjednání půjčky probíhá online, zaregistrujete se do systému a o všechny formality se postará Zonky. Po podání žádosti obdržíte nabídku i s navrženým úrokem a poté máte dva dny na rozmyšlenou, zda-li půjčku přijmete či nikoli. Pokud ano, objeví se vaše poptávka na tržišti půjček a jednotliví investoři se rozhodnou kolik vám půjčí. Mají týden na to, aby se vám na půjčku složili. Za týden dostanete částku od Zonky vyplacenou na svůj účet. Je jen na vás, jak investory přesvědčíte o tom, aby půjčili právě vám a s jakým úrokem. Ten se pohybuje průměrně kolem 10%.

Zonky – konkurence pro spotřebitelské úvěry?

Služba Zonky je založena na lidském přístupu, žadatelům o půjčku mohou investoři pokládat otázky, aby zjistili nakolik bude jejich investice riziková. Až 17% klientů Zonky získává úvěr s úrokovou sazbou 5,99%, ovšem některým projektům je přiřazen úrok těsně pod hranicí 20%. Každý investor může do daného projektu vložit maximálně 5 000 Kč a je jen na jeho uvážení jakou bude volit strategii a koho podpoří. Vzhledem ke stanoveným úrokovým mírám vyvstává otázka, zda Zonky nebudou konkurovat běžným spotřebitelským úvěrům. Už teď máme na trhu finanční produkt německé společnosti Kreditech, což je Půjčka Zaimo – okamžitý úvěr v rekordním čase, který poráží Zonky především ve své rychlosti. Tento spotřebitelský úvěr si dokážete sjednat pouze online v řádu několika minut, smlouvu podepíšete pomocí SMS zprávy a peníze jsou vám převedeny na účet kdykoli během 24 hodin. Nikdo nekontroluje registr dlužníků, ani nemusíte být zaměstnaní. Půjčkou Zaimo vyřešíte každou neočekávanou situaci v extrémně rychlém čase. Takže, budete čekat týden na Zonky, až se vám lidé složí na půjčku a nebo získáte během chvilky až 75 000 Kč? To už je na zvážení do čeho půjdete. Projekt Zonky je teprve v počátku, ale pravděpodobně by se cílové skupiny obou typů úvěrů neměly prolínat. Vše ukáže až čas.

Zonky to je vyprávění příběhů

Projekt Zonky není v Česku první ojedinělou službou, ale patří mezi nejočekávanější finanční P2P platformy. V současné době si projekt neustále získává důvěru mezi klienty, ovšem dochází k postupnému nárůstu jednotlivých transakcí. Pro Zonky pracuje skupina lidí se zkušenostmi z klasického bankovnictví. Každá poptávka musí být posouzena individuálně, aby byla výhodná pro obě strany. Jak žadatele, tak i investory. Ti podstupují přiměřené riziko, neboť v celém systému není fond pro pojištění vkladů. Pokud by žadatel přestal půjčku splácet, pak je celý vymáhací proces na Zonky a vymoženou částku poté přepošle investorům. Na webových stránkách Zonky je pro investory vytvořeno přehledné uživatelské prostředí, které obsahuje podrobné statistiky, jež usnadňují rozhodování při investicích.

Projekt Zonky dokáže investované volné finanční prostředky podstatně více zhodnotit než banka například na spořícím účtu. Proto je tedy i o tuto službu tak obrovský zájem, že čekací doba na aktivaci účtu je až několik měsíců.

Označeno v Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Market Quotes are powered by Investing.com

Rankyy