Bolesti zad – příčiny, ochrana, pomoc

Dostal jsem za úkol napsat článek na téma bolesti zad. Mnoho lidí trpí bolestmi zad i já zrovna teď záda cítím po ránu když se vzpřímím a protáhnu. Zkusím zde tedy sepsat 1) jaké jsou možné příčiny bolesti zad, 2) jak udržovat záda zdravá a 3) jaké jsou možnosti profesionální pomoci péče o záda. Nejsem odborníkem na toto téma ale použiji ověřené lékařské zdroje a připojím své názory, je pak na Vás abyste použili selský rozum a dohledali si případné dodatečné informace vedoucí k správné péči o záda.

Příčiny bolesti zad

Příčinou proč nás bolí záda může být vrozená odchylka, nebo vada kdy se narodíme se skoliózou (tedy vybočením páteře) nebo máme nebo jinak ovlivněnou oblast zad či páteře takže jsme náchylnější k problémům. Při vrozené vadě však nesložíme ruce do klína a nebudeme si stěžovat jakou máme smůlu ale uděláme co můžeme pro to abychom si naší páteř, její svalstvo, plotýnky a to, z čeho se skládají posílili. Další příčinou bolesti zad je úraz při kterém si zraníme záda a oblast páteře. Může jít o vyhřezlou plotýnku v důsledku například nesprávného zvedání těžkých břemen, nesprávného držení těla (kulatá záda) a ochablých zádových a břišních svalů. Je také možné že vyhřezlá plotýnka je nepřímo důsledkem i nesprávné výživy (jednostranná strava). Někdo také možná nemá energii a sílu zapojovat všechny zádové a břišní svaly v důsledku psychických problémů, možná tedy můžeme říci že bolesti zad mohou být i výsledkem nesprávného myšlení nad psychickými problémy.

Jak udržovat záda zdravá

Nejen průmyslovému rozvoji, díky počítačům mnoho lidí nepracuje všestranně, vykonává např. sedavé zaměstnání nebo na nevhodně zařízeném pracovišti pracuje v nesprávném postoji. Důležité je tedy upravit si pracoviště tak, aby podporovalo naše rozhodnutí udržovat správné držení těla a pozitivní mysl. Může to být výška pracovní plochy stolu, výška židle, opěradlo židle, výška monitoru, cedulka připomínající nám naše rozhodnutí.

Další věc co by mohla pomoci je pravidelné cvičení. Možná je vám toto spojení nepříjemné z různých důvodů. Mě se ale osvědčilo cvičení jako příjemná a přínosná činnost. Toto jsou výhody cvičení: odreagování se od starostí a stresu, utřídění myšlenek, protažení svalů a posílení -> ochrana zad a činnost která je posiluje, zkoušeli jste casino spiele cvičit někdy společně s dalším člověkem? Nejdřív ale potřebuje znát správné cviky na záda. V mém případě mám drobnou skoliozu zad (zakřivení do strany) a paní doktorka na neurologii mi napsala doporučení na nebližší rehabilitaci. > Nahřívání zad (infra), masáž a cviky. Paní mě naučila asi 8 pro mě nejdůležitějších cviků. Myslím že to bylo výborné a teď roky po tom podle toho cvičím. Cvičení těchto cviků je velmi přijemné a znatelně posilující záda a ulevující od bolesti. Zkuste se tedy zeptat na doporučení na rehabilitaci aby vás naučili dobré cviky. Pokud však máte bolest zad, která je výsledkem vyhřezlé plotýnky a podobně, nemusí cvičení nejdříve ulevovat od bolesti. Je třeba kontaktovat odborníka aby se podívali na váš stav zad a páteře. Je lepší když člověka naučí cvičit dříve než se stav zhorší. Pracujete-li s počítačem nebo jinde kdy se krčíte, dělejte si pravidelně přestávky na chůzi nebo změnu činnosti, nastavte si i na mobil nebo hodinky zvukové upozornění abyste nezapomínali.

Každopádně návštěva lékaře a naučení cviků z rehabilitace mi přijde jako nejdůležitější krok co udělat když Vás bolí záda.

Označeno v Zdraví Označeno s: , , ,
0 comments on “Bolesti zad – příčiny, ochrana, pomoc
1 Pings/Trackbacks pro "Bolesti zad – příčiny, ochrana, pomoc"
  1. [...] zpomaluje množení a následné šíření viru. Někdy je ovšem nutné užívat i léky proti bolesti zad, dalších částí těla a samozřejmě nasadit vhodnou přírodní léčbu, která pásový opar [...]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Market Quotes are powered by Investing.com

Rankyy